bramac strešná krytina malé logo

Nečakaná zimná nádielka snehu robí vrásky na čele nejednému majiteľovi rodinného domu. Ako predísť problémom so samovoľným a nekontrolovaným uvoľnením väčších snehových krýh, ktoré by mohli spôsobiť škody na majetku, prípadne i nepríjemné zranenie okoloidúcich?

Na tento problém treba myslieť už pri plánovaní strechy. Týchto 6 tipov pripraví vašu strechu na nečakanú snehovú nádielku v predstihu.

  1. Poraďte sa s odborníkom

Pri plánovaní strechy konzultujte všetky kroky s odborníkom. Komplexné odborné poradenstvo vám poskytneme priamo u nás v BMI Slovensko. Prípadne sa môžete spoľahnúť na profesionalitu overených BMI Bramac majstrov. S odborníkom vyberte vhodnú strešnú krytinu pre vaše klimatické pásmo aj s účinnými ochrannými prvkami. 

  1. Nepodceňte hmotnosť snehu

Podľa odborných analýz má 14 centimetrová vrstva čerstvého snehu hmotnosť až 70kg . Po jeho navlhnutí pri otepľovaní alebo daždi sa táto hmotnosť ešte zvyšuje. Poškodeniu strešného systému  alebo celej strešnej konštrukcie predchádzame aj správnym výberom materiálu strechy. Normou predpísaná nosnosť betónovej škridlebez poškodenia resp. zlomenia je až 200kg.

  1. Využite výhodu nižšej nasiakavosti

Moderná betónová krytina má dôležitú vlastnosť a to nižšiu nasiakavosť v porovnaní s bežnou pálenou škridlou. Overený výrobca vám garantuje nasiakavosť do 6% – čo je až o 40% menej ako pri pálených krytinách. Predchádzate tak poškodeniu, ktoré spôsobuje mráz na povrchu nasiaknutej krytiny.

  1. Zvoľte kvalitné značkové zabezpečovacie prvky

Samovoľnému uvoľňovaniu veľkých kusov snehu zabránite montážou zabezpečovacích prvkov ako sú zúbky, háky, mreže alebo lapače rôznych tvarov, ktoré snehovú masu rozlámu na menšie časti.

Naopak montážou protisnehových mreží, tyčových zábran a zachytávačov, udržíte snehovú pokrývku vcelku  až do samovoľného roztopenia. Pre správnu funkčnosť je dôležitá odborná montáž a kvalitné originálne príslušenstvo.

Pri riešení protisnehovej ochrany odporúčame vychádzať z odporúčaných schém ukladania protisnehových zábran. V našej bezplatnej aplikácii BMI Slovensko ich nájdete v časti „Šikmé strechy BMI Bramac“.  V menu je potrebné zvoliť „Výber strešných doplnkov“, následne „Ostatné doplnky“, „Protisnehové riešenia“ a „Schémy ukladania protisnehových zábran“. Schémy majú sedem stupňov od písmena A po písmeno G. Pričom stupeň G predstavuje najvyššiu úroveň protisnehovej ochrany, kedy každá druhá škridla je protisnehová.  

  1. Dbajte na funkčnosť odtokového systému

Nezabúdajte ani na funkčnosť odtokového systému. Pravidelné čistenie odkvapov od napadaných listov, machov a iných nečistôt vám zabezpečí  jeho správne fungovanie. Treba dať pozor aj na krásnu ozdobu našich striech – cencúle. V teplotách tesne okolo 0 vedia narásť až do desiatok centimetrov s hmotnosťou niekoľkých kilogramov. To predstavuje pri odlomení vysoké riziko úrazov. Tu funguje stará praktická technika našich dedov – pravidelné obíjanie. 

  1. Roztopte sneh na streche

Napriek všetkým opatreniam niekedy nepomôže ani šikmý sklon s prekážkami a pri nízkych teplotách sa sneh môže na strechách udržiavať niekoľko týždňov.   

Spoľahlivým riešením je inštalácia elektrických káblov na kritické miesta striech a dažďové zvody. Prúd pretekajúci káblami vám zabezpečí roztopenie snehu v jeho okolí a strechu spoľahlivo ochráni.

Bezpečnosť strechy najmä v zimných mesiacoch netreba brať na ľahkú váhu. Podľa zákona je za prípadné škody na majetku, či ujmu na zdraví zodpovedný majiteľ objektu. Je jeho povinnosťou objekt udržiavať a sneh odpratať na vlastné náklady. V prípade úrazov a škôd  sa môže výška odškodného vyšplhať vysoko. Preto vás podomácky vyrobené zábrany môžu vyjsť poriadne draho. Pri výške odškodného v súdnom konaní sa zohľadňuje, či majiteľ objektu urobil všetko preto, aby sa prípadnému nešťastiu predišlo a súd ho môže obvinenia zbaviť. 

Plánujete novú strechu a potrebujete odborne poradiť s výberom krytiny a ochranných prvkov pred snehom? Obráťte sa na overených BMI Bramac majstrov.