bramac strešná krytina malé logo

Máte staršiu strechu, ktorá neželane zazelenala? Napriek tomu, že zelené strechy sú aktuálnym strešným trendom, málokoho z nás poteší výskyt machu na streche. Dobrou správou je, že odstrániť mach zo strechy nie je zložité. V tomto článku vám prezradíme 4 najčastejšie spôsoby, ktoré vás zbavia neželaného machu.

  1. Odstránenie machu na streche profesionálnou firmou

Najjednoduchšie riešenie bez akejkoľvek námahy je zveriť odstránenie machu profesionálnej firme. V internetovom vyhľadávači je možné nájsť desiatky firiem, ktoré sa špecializujú na čistenie striech. V dnešnej dobe je jednoduché prečítať si recenzie a mať tak záruku, že si vyberieme správne a budeme s výsledkom spokojní.

  1. Odstránenie machu použitím tlakového prúdu vody

Jednoduché a účinné riešenie. Silný tlak vody z tlakového prístroja spôsobí, že mach a iné nečistoty začnú zo strechy odpadávať. Pri svojpomocnom čistení treba dbať na bezpečnosť. Pred aplikovaním tejto metódy čistenia je vhodné overiť, či je tento spôsob vhodný pre váš typ strechy. 

  1. Odstránenie machu pomocou špeciálnych chemických postrekov

Jedná sa o najčastejšie využívaný spôsob odstránenia machu zo strechy. Na trhu nájdeme množstvo prípravkov. Pred aplikovaním na strechu odporúčame dôkladne preštudovať inštrukcie k prípravku od výrobcu. Dôležité je overiť, či je daný prípravok vhodný práve pre váš typ strechy.

  1. Odstránenie machu použitím modrej skalice

Obľúbeným spôsobom odstránenia machu zo strechy je použitie modrej skalice. Jedná sa o najbežnejšiu zlúčeninu medi. Túto lacnú chemikáliu nájdete v takmer každej drogérii alebo v záhradkárskych potrebách. Po zriedení s vodou sa aplikuje na strechu, kde spoľahlivo hubí machy.

Ak sa rozhodnete riešiť odstránenie machu svojpomocne, dbajte na zvýšenú bezpečnosť. Zvoľte si vhodnú obuv a nepohybujte sa po streche počas dažďa alebo silného vetra. Odstránenie machu zo strechy nie je zložitý proces. Prostriedky sú účinné na dlhé obdobie.

Prevencia pred vznikom machov na streche

Najlepšou prevenciou pred vznikom machov je zvoliť si na strechu kvalitnú a odolnú strešnú krytinu. V ponuke BMI nájdete krytiny, ktoré majú voči zachytávaniu machu a iných nečistôt zvýšenú odolnosť. Naša povrchová úprava PLATINUM s viacvrstvovým povrchom zabezpečí streche vďaka vyrovnávacej mikromalte mimoriadne hladký povrch, na ktorý mach nemá možnosť sa zachytiť. Povrchová úprava PLATINUM je až 8 krát hrubšia ako u bežných krytín, čo výrazne zvyšuje jej životnosť.